TürkçeÝngilizceAYVALIK

İzlenme 6677

Tarihte Kydonia adıyla bilinen ve uzun bir serüveni bulunan Ayvalıkın, M.Ö. 330lara kadar inen tarihi Roma ve Bizans uygarlıklarının ardından 15. yüzyıl ortalarında Osmanlı egemenliğini yaşamıştır. Ayvalık, bu tür kültür zenginliğinin yanı sıra doğanın bütün güzellikleriyle bezenmiş, doğayla tarihin iç içe geçmiş beraberliğinin yaşandığı, eşsiz güzellikteki bir yöremizdir. Sanat açısından da zengin bir içeriğe sahip Ayvalıkta, dini ve sivil mimarlığın en karakteristik örneklerini görmek mümkündür. Büyük bir bölümü yıkılmış olmasına rağmen, ayakta kalan Ayvalık Kiliseleri, Ayvalıkın tarihsel kimliğine katkıda bulunan eserlerdir. Akdeniz kent mimarisinin oluşturduğu mimari örnekler ve bu yapıların oturduğu denize dik inen taş sokaklar, Ayvalıkın ayrıcalıklı görünümüne en büyük katkıyı sağlamaktadır. Görenlerin vazgeçemediği, görmeyenlerin çok şey kaybettiği yerlerdendir Ayvalık...


İKLİM
100 km'den fazla kıyı şeridi olan Ayvalık'ın kendine özgü Akdeniz kıyı iklimi hakim olup, lodos ve poyraz rüzgarları hakimdir. Yazın ise kavurucu sıcaklarda esen İmbat ve Meltem rüzgarı serinletici etki yapar. Öğle saatlerinde Batıdan esmeye başlayan iyot kokulu imbatı ünlüdür.

NÜFUS
İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 58738'dir. Bunun 31986'si ilçe merkezinde, 26752'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.


Cundalı

İletişim


26/10/2021 Gün Ortalama:21  Bugün3 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.80.3.192